Preventivní programy „Antikoncepce a Prevence pohlavně přenosných chorob“

V květnu nás navštívila Mgr. Nedbalová z Krajské hygienické stanice se dvěma preventivními programy, které byly věnovány antikoncepci a prevenci přenosu pohlavních chorob.

Žáci druhého stupně se zúčastnili programu na téma „Antikoncepce“, kde se v rámci tématu plánovaného rodičovství zamýšleli nad funkcí jednotlivých pohlavních orgánů, menstruačním cyklem a nad metodami antikoncepce. Byly zdůrazněny výhody, ale i nevýhody hormonální antikoncepce, a to podle způsobu aplikace. Dále byly představeny další formy antikoncepce. Žáci se dozvěděli o metodě chemické, bariérové a zmíněna byla i metoda přirozené antikoncepce, která je však pro mladé dívky málo spolehlivá. Žáci mohli vidět, jak správně zacházet s kondomem a na co si dát pozor při manipulaci s ním. Po programu žáci obdrželi edukační materiál, který doplňoval výklad lektora, a v němž mohli najít další důležité informace.

Pro žáky praktické školy byl připraven dvouhodinový program se zaměřením na rizikové sexuální chování. Soutěživý charakter programu a práce ve skupinách vedli k aktivnímu zapojení dívek i chlapců. Připomenuty byly nejen pohlavně přenosné nemoci a jejich příznaky, ale i význam preventivních prohlídek, partnerské vztahy, možnosti a limity prevence. Cílem této sexuální osvěty bylo přispět k vytvoření správných postojů, způsobů chování a zodpovědnosti v oblasti prevence pohlavně přenosných chorob a zvýšení úrovně znalostí o možnostech jejich prevence. Nejen rodina, ale i naše škola má zájem o co nejkomplexnější přípravu žáků do reálného života.