Příprava domácího houskového knedlíku a specialit z jablek

V měsíci říjnu jsme si vyzkoušeli přípravu domácího kynutého houskového knedlíku. Úkol to nebyl jednoduchý, ale všichni jsme to s drobnou dopomocí zvládli. Knedlík jsme si přinesli domů a  mamky měli velkou radost. Třetí týden v říjnu proběhl jablkový týden. Upekli jsme si jablkový závin a uvařili jablkové knedlíky z tvarohového těsta.

Recept na houskový knedlík

Suroviny:

• 0,5 kg hrubé mouky
  • 2 starší housky
  • 250 ml vlažného mléka
  • 1 vejce
  • 0,5 kg hrubé mouky
  • lžička cukru
  • lžíce mléka
  • sůl

Postup přípravy:

1. Nejdříve si připravte kvásek. Droždí rozmíchejte se lžičkou cukru, aby vám vznikla řídká kašička a takto připravený kvásek nechte na teplém místě zhruba 5 minut vzejít.

2. Ve velké míse smíchejte hrubou mouku s větší špetkou soli, větší část mléka, vajíčko a připravený kvásek. Těsto můžete vypracovat ručně nebo v robotu, což vám ušetří čas.

3. Do těsta přidejte nakrájené housky a důkladně zapracujte. Hotové těsto nechte kynout na teplém místě 30 až 45 minut.

4. Nakynuté těsto rozdělte na čtyři části a na pomoučeném vále vytvarujte 4 stejné knedlíky. Dejte pozor, aby knedlíky neměly příliš prasklin. Připravené knedlíky nechte alespoň ještě 10 minut kynout pod utěrkou.

5. Důležité je vařit knedlíky ve velkém hrnci s velkým množstvím slané vody, aby knedlíky neležely při vaření na dně. Knedlíky při vaření přiklopte a vařte asi 20 minut. Nezapomeňte knedlíky v polovině procesu vaření ve vodě otočit.

6. Hotový knedlík je nezbytné hned po vyjmutí z vody rozkrájet nebo propíchat, aby se nesrazil.

Mgr. et Mgr. Ilona Středová