Příprava na den otevřených dveří a na vánoce v cvičné kuchyňce

Měsíc prosinec byl pro nás pracovně trochu náročnější. Kromě pravidelného vaření našich oblíbených pokrmů jsme připravovali také výrobky na den otevřených dveří. Připravovali jsme společně cukroví, kanapky s paštikovou, lososovou, nivovou pěnou a bramborovým salátem. Stalo se pro nás již tradicí tradičně jako každý rok si domů upéct tvarohovou štolu a vánočku.

Mgr. et Mgr. Ilona Středová

Recept na vánočku

Potřebné suroviny:

500g  mouka polohrubá,

100g  máslo,

100g  cukr krupice

2 ks  žloutky

25g  droždí

1KL sůl

¼ mléko

1ks vanilinový cukr

50g mandle

50g rozinky

2 PL Rum

1ks vejce na potření

Postup:

Droždí necháme vzejít v hrníčku oslazeného vlažného mléka.
Změklé máslo utřeme s cukrem, přidáme žloutky a kůru z jednoho citrónu. Zahustíme moukou se špetkou soli, zaděláme kváskem a zbytkem mléka. Vypracujeme hladké a lesklé těsto. Těsto na vánočku přikryjeme utěrkou a na teplém místě necháme 1 - 2 hodiny kynout.
Vykynuté těsto vyklopíme na vál, přidáme omyté rozinky. Těsto znovu zpracujeme a rozdělíme na 9 dílů. Ze 4 pramenů upleteme spodní díl a položíme ho na vymaštěný plech. Z 3 pramenů upleteme prostředek a vánočku ukončíme svinutím posledních 2 tenkých pramenů. Na plechu necháme vánočku ještě půl hodiny kynout.
Pak vánočku potřeme rozšlehaným vejcem, posypeme mandlovými lupínky a dáme do předehřáté trouby péct. Zprvu pečeme prudce, pak teplotu snížíme a dopečeme při nižší teplotě.
Domácí vánočku můžeme i zpevnit pomocí špejlí, aby se při pečení nerozjela.