Projektové dny ze šablon

V květnu a červnu proběhly v naší škole projektové dny ze šablon.

V týdnu od 11. do 14. května to byly projektové dny s názvem „Psí sporty“, které byly realizovány ve spolupráci se slečnou Bc. Pavlínou Mojdlovou (jednatelka ZKO Svítkov, dlouholetá členka ZKO, trenérka agility, organizátorka oficiálních závodů agility, vicemistr v agility mezi plemenem chodský pes v celé ČR, účastnice mnoha závodů, složila mnoho zkoušek s několika psy), která do školy přivedla své 2 psy - Megie (kříženec, původem z útulku, věnuje se psím sportům jako agility, dogdancing, má složeno několik zkoušek z poslušnosti, nosework a dogpuller) a Terezie (Americký stafordšírský teriér, věnuje se psím sportům jako canicross (běh se psem v zápřahu), dogscootering/mushing (jízda na koloběžce se psem v zápřahu), dogpuller, dogfrisbee, poslušnosti, obedienci a volnočasově agility. Po úvodním seznámení a aktivitách ve třídě se žáci postupně seznámili s několika psími sporty, shlédli ukázky a v závěru si mohli obě psí závodnice pohladit. Všem se akce líbila.

V týdnu od 24. do 27. května proběhly v naší škole další projektové dny, tentokrát s názvem „Dítě a pes“. Slečna Bc. Veronika Valášková (dlouholetá členka ZKO Svítkov, závodí v agility, v noseworku, tituly Master of nosework – Z, Master of nosework – 1, soutěží v dogdancingu - F1, MD1, DwD1, HtM1, MD2, Master of dogdancing 1. úrovně, zkoušky z poslušnosti ZOP) se svojí fenkou flat coated retrívra Boggie. Seznámila žáky s uplatněním psů, s jejich využitím na pomoc lidem. Po úvodním seznámení a aktivitách ve třídě žáci viděli ukázku noseworku, dogdancingu, ukázku práce vodícího i canisterapeutického psa. Sami si mohli vyzkoušet se psem cvičit a samozřejmě si ho i hladit. Pozornost byla věnována i nácviku, jak se chovat k cizím psům v teorii i v praxi. Žáci odnesli mnoho nových poznatků a zážitků.

V týdnu od 1. do 4. června proběhly projektové dny ze šablon s názvem „Pohádková zahrada na cestách.“ Mgr. Romana Vojířová, zakladatelka Pohádkové zahrady, se svými zvířátky - koza, ovce, husa labutí, zakrslí králíci, morčata, potkani, želva ostruhatá, slepice hedvábničky, užovka červená albín, agama vousatá, pes kříženec Viktorka. U každého zvířátka se žáci dověděli, čím se živí, jak má být ubytováno a jak je náročné na péči. Paní Vojířová nám vyprávěla příběhy některých zvířátek, jak se dostala do Pohádkové Zahrady, že některá byla týraná, další zanedbaná. Vyprávěla žákům o tom, jak se některá zvířata musela léčit, protože lidé zanedbali péči o ně. Každé zvíře si žáci mohli pohladit, některé i pochovat. Paní Vojířová upozornila na nutnost ochrany nejen divokých zvířat v přírodě, ale i hospodářských zvířat v zemědělských chovech, diskutovala se žáky o možnostech, jak zvířata chránit a jak jim pomáhat.

Mgr. Irena Bláhovcová

Psí sporty