Projektový den k PT VDO v ZŠ VIII. (8., 9.)

V pátek 26. 10. proběhl celoškolní projektový den k průřezovému tématu výchova demokratického občana, který byl zaměřen na 100. výročí vzniku samostatného státu Čechů a Slováků. Tento významný svátek jsme si chtěli důstojně připomenout.

Netradiční den zahájili děti ze speciálních tříd se svými vyučujícími, kteří si nás ostatní připravili zajímavý program, kdy nás navštívil prezident Masaryk, herci Voskovec a Werich, písničkář Hašler i operní pěvkyně Ema Destinová. Na závěr jsme si společně zazpívali písničky z období 1. republiky a zatančili.

Ve třídě jsme pak společně shlédli krátký dokument z dobových záběrů o vzniku republiky v říjnu 1918, diskutovali jsme o životě za 1. republiky, připomněli jsme si těžké období za 2. světové války i další vývoj v naší zemi.

Pozornost jsme věnovali i současnosti – zopakovali jsme si státní symboly, hovořili jsme o státoprávním uspořádání, o demokracii, snažili jsme se definovat pojmy národ, vlastenectví, národní hrdost. Žáci pracovali převážně ve skupinách, diskutovali, vyplňovali pracovní listy, navzájem si pomáhali.

Na závěr příjemně prožitého slavnostního dne jsme se společně podívali na jeden díl ze seriálu „Bylo nás pět,“ kde žáci mohli vidět život za první republiky očima dětí.

Text a foto Mgr. Irena Bláhovcová