ŠD II.

Školní družina II.

„Tajemství úspěchu v životě není dělat, co se nám líbí, ale nalézt zalíbení v tom, co děláme.“

Oddělení ŠD II. navštěvuje celkem 8 dětí: 3 dívky a 5 chlapců. Celoroční hra se jmenuje „Tajemství klíčů“. Připomeneme si významné svátky, seznámíme se změnami v přírodě během jednotlivých ročních období a s důležitostí dobrých vztahů - mezi kamarády, ke sportu i knížkám.

Září: Klíč ke kamarádské družince

Seznámíme se s kamarády v družince, s celoroční hrou a prostředím školy. Půjdeme na výlet do lesa, kde si postavíme domečky z přírodnin. Nasbíráme si i kaštany, které využijeme v podzimní dílně I.

Říjen: Klíč k barevnému podzimu

Povíme si o tradici závodu „Velká pardubická“. Vyrobíme „závodní koně“ a s nimi si atmosféru závodů vyzkoušíme na školním hřišti. Tematickým zápichem do květináče a zdobením dýně oslavíme Halloween. V podzimní dílně II. společnými silami sestavíme „Podzimníčka“.

Listopad: Klíč k utichající přírodě

Povíme si a na vycházce ukážeme, jak se příroda pomalu připravuje na přicházející zimu a o tradici svatého Martina. V podzimní dílně III. Vyrobíme ježka z přírodních materiálů.

Prosinec: Klíč k vánočnímu zvonění

Prosinec se ponese v duchu adventu a přicházejících vánočních svátků. Z keramiky si vytvoříme čerta. Upečeme a ozdobíme cukroví, zazpíváme koledy. Ve Vánoční dílně zhotovíme přáníčka a drobné dárečky pro naše nejbližší.

Leden: Klíč k zimní krajině

Jak se mění příroda si prohlédneme na výletě do Tyršových sadů. V rámci I. Zimní dílny se stručně seznámíme s  historií svátku „Tří králů“, jejich postavičky si vyrobíme z papíru. Ukážeme si, že i bez sněhu si můžeme užít zimní radovánky.

Únor: Klíč k masopustnímu veselí

Seznámíme se s tradicí masopustu, ze slaného těsta si vyrobíme masopustní dobroty. Připravíme masky na karneval, kde nás mimo tance budou čekat také zábavné soutěže. Ve Valentýnské dílně vyrobíme srdíčkový zápich.

Březen: Klíč k rozkvétajícímu jaru

Na přicházející jaro se připravíme také tím, že se naučíme poznávat květiny, které patří k symbolům jara. V rámci Jarní dílny I. si kytičku nejen nakreslíme, ale i vymodelujeme.

Duben: Klíč ke knize

Povíme si o tom, proč jsou pro nás knihy důležité, jakou máme nejradši a přečteme si z nich ukázky. Připomeneme si tradici velikonočních svátků a v průběhu Velikonoční dílny si ozdobíme kraslice.

Květen: Klíč ke sportu

Seznámíme se se zásadami zdravé výživy a vyzkoušíme sporty typické pro různé části světa. V Jarní dílně II. vyrobíme dáreček a přáníčko ke Dni matek.

Červen: Klíč k prázdninám

Oslavíme Den dětí. V letní dílně namalujeme to, na co se těšíme o prázdninách. Vybereme nejlepší práce z celého roku, které vystavíme na společné akci všech družinek – Galerii nebe. Vyhodnotíme si celoroční hru a povíme si o bezpečném chování o prázdninách.

Během školního roku si budeme procvičovat jazýčky, hrát se slovy, říkat říkadla v rámci kolektivní logopedie, zpívat písničky, hrát veselé hry, malovat, tvořit a relaxovat. Čekají nás sportovní soutěže, tvořivé dílny, práce v kroužku keramiky, karnevalová diskotéka, vyrobíme si dárečky z papíru nebo přírodnin, vycházky a výlety do okolí školy.

Celý vnitřní řád ŠD si rodiče i ostatní zákonní zástupci mohou přečíst ve školní družině a je také vyvěšen v přízemí školy.

© 2020, Speciální mateřská škola, základní škola a praktická škola Pardubice – všechna práva vyhrazena