ŠD II. 2022/2023

Oddělení ŠD II. navštěvuje celkem 8 dětí: 3 dívky a  5 chlapců. Celoroční hra se jmenuje „Máme rádi zvířata“. Poznáme život zvířátek, připomeneme si významné svátky, seznámíme se změnami v přírodě během jednotlivých ročních období.

Září: Vnímavý ježek

Seznámíme se s kamarády v družince, s celoroční hrou a prostředím školy. Stanovíme pravidla, jak se budeme v družince chovat. V okolí školy nasbíráme kaštany, které využijeme při podzimním tvoření. V rámci her si vyzkoušíme naše smysly.

Říjen: Vytrvalá myš

Na vycházkách budeme pozorovat změny v podzimní přírodě. Povíme si o tradici závodu „Velká pardubická“. Vyrobíme „závodní koně“ a s nimi si atmosféru závodů vyzkoušíme na školním hřišti. V rámci „Jablíčkového týdne“ si uvaříme jablečný pudink. Halloween si připomeneme při zdobení dýně.

Listopad: Moudrá sova

Povíme si o tom, jak se příroda začíná chystat na přicházející zimu. Připomeneme si tradici svatého Martina. Naučíme se a zahrajeme pohybovou hru “Na sovy a vrány“ a sovy si namalujeme i pokusíme vyrobit z přírodních materiálů.

Prosinec: Klidný jelen

Prosinec se ponese v duchu adventu a přicházejících vánočních svátků. Zahrajeme si na obchod. Vyrobíme ozdoby na stromeček, upečeme a ozdobíme cukroví, zazpíváme koledy. Ve Vánoční dílně zhotovíme přáníčka a drobné dárečky pro naše nejbližší.

Leden: Silný medvěd

Připomeneme si tradici Tří králů. Povíme si o tom, proč a jak se staráme v zimě o zvířátka. Přečteme si pohádku „Tři medvědi“, nakreslíme si k ní i obrázek a zahrajeme si i pohybovou hru „Na medvěda“.

Únor: Společenská sýkorka

Povíme si o ptáčcích, kteří u nás přezimují, a budeme je pozorovat u krmítka. Seznámíme se s tradicí masopustu, připravíme masky na karneval, kde nás mimo tance budou čekat také zábavné soutěže. Ve Valentýnské dílně vyrobíme pro maminku malý dárek.

Březen: Chytrá liška

Naučíme se poznávat jarní květiny, zopakujeme pomůcky, které používáme při práci na zahradě. Zahrajeme si pohybovou hru „Na lišku“ a přečteme si pohádku „O lišče a vráně“. Jarní květiny si namalujeme v rámci Jarní dílny.

Duben: Rychlý zajíc

Rychlost a postřeh zajíce si vyzkoušíme při soutěžích a pohybových aktivitách. Připomeneme tradici velikonočních svátků a v průběhu Velikonoční dílny si ozdobíme kraslice. Zopakujeme si základy bezpečného pohybu v silniční dopravě a dopravní značky formou kvízu,

Květen: Hravá veverka

Povíme si o tom, kdo všechno patří do naší rodiny, jak se máme k sobě chovat v rodině i mezi kamarády. Pomocí robotické včelky Bee-Bot pomůžeme najít veverce cestu k oříškům. Ke Dni matek vyrobíme dáreček a přáníčko.

Červen: Veselá žába

Oslavíme Den dětí soutěžním odpolednem. Přečteme si pohádku „Hloupá žába“ a vyzkoušíme i „Žabí závod“. Namalujeme si kamínek na prázdninové cesty. Vyhodnotíme si celoroční hru a povíme si o bezpečném chování o prázdninách.

Během školního roku se budeme učit básničky a písničky i říkadla v rámci kolektivní logopedické péče, malovat, tvořit, relaxovat. Zapojíme se do sportovních soutěží a aktivit v tělocvičně i školním hřišti, projektových dnů, tvořivých dílen. Program družinky zpestří i kroužek keramiky, karnevalová diskotéka nebo soutěže na Den dětí. Zahrajeme si hry, půjdeme na vycházky a výlety do okolí školy. Využijeme i interaktivní tabuli, místnost pro relaxaci nebo muzikoterapii.

Celý vnitřní řád ŠD si rodiče i ostatní zákonní zástupci mohou přečíst ve školní družině a je také vyvěšen v přízemí školy.