ŠD IV. 2020/2021

Do oddělení ŠD IV. dochází celkem  8 dětí – 2 dívky a 6 chlapců. Celoroční hra, která nás bude provázet celým školním rokem nese název Dobrodružné poznávání Pardubic. Seznámíme se s městem, ve kterém žijeme a každý měsíc si připomeneme zajímavou událost, kulturní památku, známé místo nebo osobnost Pardubicka. Celoroční hra bude probíhat formou dobrodružného poznávání, spojeného s procházkami, plněním úkolů a  hledáním indícií, které nás na konci školního roku dovedou k pokladu. Dále budeme tvořit v dílničkách, i v keramické dílničce. V družince probíhá také kolektivní logopedická péče, která je dětem nabízena hravou a zábavnou formou.

Rozvržení témat:

Září: Příprava na dobrodružné poznávání Pardubic

Seznamujeme se s celoroční hrou,s kamarády a pravidly soužití v ŠD. Pořádáme závod Zlatá přilba. Poznáváme Pernštýnské náměstí. V podzimní dílničce tvoříme z přírodnin. Hledáme 1. klíč k pokladu.

Říjen: Vyrážíme směr Pernštýnské náměstí

Vyrážíme směrem na Pernštýnské náměstí a zmíníme se také o  patronovi Arnoštovi z Pardubic. Připomeneme si Velkou pardubickou, vyrábíme koníky a soutěžíme v tělocvičně naší školy. Sbíráme přírodní materiál a v podzimní dílničce  vyrábíme různé druhy výrobků a slavíme Halloween. Hledáme 2. klíč k pokladu.

Listopad: Poznáváme kostel sv. Bartoloměje

Povídáme si o Velké pardubické steeplechase a poznáváme kostel sv. Bartoloměje. V podzimní dílničce vyrábíme skřítky z brambor a podzimních plodů. Poznáváme dopravní značky a hrajeme hry s dopravní tématikou. Hledáme 3. klíč k pokladu.

Prosinec: Další cíl našeho poznávání – Zelená Brána

V prosinci si povíme o pilotovi Janu Kašparovi a Zelené bráně. Povídáme si  o Vánocích, zpíváme a posloucháme vánoční písničky a připravujeme drobné dárečky a přáníčka k Vánocům. Očekáváme i návštěvu Mikuláše a čerta. Hledání 4. klíče k pokladu.

Leden: Směrem k Městskému divadlu

Leden nás zavede k tématu otevření železnice Pardubice- Liberec. Děti si vyrobí svou mapu a také poznáme Městské divadlo. Povídáme si o různých sportech a těšíme se na návštěvu Tří králů. Hledáme 5. klíč k pokladu.

Únor : Machoňova pasáž

V únoru se zmíníme o bratrancích Veverkových a povíme o Machoňově pasáži. Měsíc únor je měsícem zábavy, masek a tak připravujeme masky na karneval a k svátku sv. Valentýna vyrábíme drobné dárečky. Hledáme 6. klíč k pokladu.

Březen: Kunětická hora

V tomto měsíci se zmíníme o hokejovém oddílu Tesla a Kunětické hoře. Měsíc březen se ponese v duchu pohádek. Připravujeme se na Velikonoční svátky. Hledáme 7. klíč k pokladu.

Duben:  Pardubický zámek

Poznáváme Pardubický zámek a zmíníme se o Josefu Resslovi. Oslavujeme Velikonoční svátky a zdobíme vajíčka. Besedujeme na téma zdraví a nemoci.Malujeme čarodějnické obrázky a hledáme 8. klíč k pokladu.

Květen:  Zámeček – Larischova vila

Připravujeme drobné dárečky  pro maminky ke Dni matek a učíme se básničku pro maminku. Měsíc květen je zaměřen na hudbu a tanec. Povídání o Larischově vile a otevření Pardubického nádraží.

Červen: Konečně k cíli…

Vyhodnocení celoroční hry a loučení s  družinkou. Nalezení všech indicií, které nás přivedly k pokladu. Na školní zahradě probíhá výstava Galerie Nebe- výstava výtvarných prací, slavíme Den dětí.

Celý vnitřní řád ŠD si rodiče i ostatní zákonní zástupci mohou přečíst ve školní družině a je také vyvěšen v přízemí respiria školy.