Výchova ke zdraví 2020/2021

VkZ - Psychohygiena a duševní zdraví

Během koronavirové pandemie se sice nemohly uskutečnit plánované akce, ale přesto bylo toto období plně využito. V rámci VkZ jsou naši žáci během školního roku dle věku průběžně vzděláváni hned v několika oblastech: Hygiena, Prevence zubního kazu, Prevence úrazů, Výživa, Sexuální výchova a Závislosti. Tyto materiály byly vytříděny a aktualizovány v tištěné i on-line podobě.

Vzhledem k současné náročné situaci, která představuje zvýšenou psychickou zátěž pro všechny zúčastněné, bude vytvořena i zcela nová metodika věnující se oblasti duševního zdraví „Psychické nemoci u dětí a dospívajících a jejich prevence - příručka (nejen) pro pedagogy“. Vyvážení priorit mezi nároky na předávání znalostí i na duševní pohodu a zdraví dětí, rodičů i pedagogů vnímáme v tomto období jako velmi důležité.

SEDM ZÁSAD

ZDRAVÉ PSYCHOHYGIENY

1. Pamatuj na svou pohodu – ujisti se, že máš dostatek spánku, čerstvého vzduchu a vyvážené stravy.
  1. POHYBUJ SE – najdi si nějakou fyzickou aktivitu, která tě baví a po které ti je dobře.
  1. UDĚLEJ SI ČAS NA SVÉ MYŠLENKY A POCITY – každý den na nějakou dobu vypni počítač, telefon a televizi.
  1. BUĎ SOUČÁSTÍ SKUPINY – věnuj čas lidem, se kterými je ti dobře.
  1. MĚJ REALISTICKÁ OČEKÁVÁNÍ OD SVÝCH NÁLAD – všichni máme někdy špatnou náladu, kdy nezvládáme být pozitivní (pokud máš špatnou náladu několik týdnů v kuse, vyhledej pomoc).
  1. NASTAV SI DOSAŽITELNÉ CÍLE – zvol si cíle, které tě motivují, ale nepohlcují.
  1. BUĎ NA SEBE HODNÝ – pokud jsi v těžké situaci, dýchej zhluboka a zkus k sobě mluvit tak, jak bys mluvil k dobrému příteli.

použitý zdroj:www.nevypustduši.cz

Mgr. Pavla Bišková