Začínáme péct

Začínáme  péct

V měsíci listopadu proběhl již tradiční bramborový týden kdy jsme si připravili bramborové knedlíky plněné uzeným masem a povidlové taštičky. Každý si také vyzkoušel připravit vlastní toust k svačině, a protože se  již pomalu blíží vánoce, tak   začínáme péct cukroví. Nejdříve jsme si připravili těsta – linecké,  perníkové, kokosové , pudinkové,  na pracičky  a samozřejmě i na vanilkové rohlíčky. Nejvíce se nám asi líbilo pracovat s masovým strojkem, na kterém jsme měli nástavec a připravovali pudinkové  tyčky. Byl to takový fofr, že nám nestačili ani připravené plechy a trouby.

Pudinkové strojkové vánoční cukroví

Na těsto:

300 g hladké mouky

150 g cukru moučka

175 g másla

3 sáčky vanilkového pudinkového prášku

sůl

1/4 sáčku kypřicího prášku do pečiva

Na dokončení:

čokoládová poleva

marmeláda

Postup

Ze všech ingrediencí vypracujte hladké těsto, které necháme v chladu odležet do druhého dne. Dvě hodiny před použitím ho vyndáme z lednice. Pomocí strojku z těsta vytlačujeme přímo na plech vyložený pečicím papírem dlouhé hady a krájíme je na menší sušenky. Pečeme asi 10 minut při 170 °C, až začnou okraje růžovět. Vychladlé cukroví spojujeme marmeládou. Boky máčíme v čokoládové polevě (nebo asi 100 g čokolády na vaření rozpuštěné s 50 g tuku) a dáme zaschnout na pečicí papír.

Mgr. et Mgr. Ilona Středová