ŠD V. 2022/2023

Pohádkový svět

Mám koníka vraného,

Posadím se na něho.

Nejdřív tam a potom zpět.

Objedeme celý svět.

Oddělení ŠD V. navštěvuje celkem 8 účastníků mladšího školního věku – 4 dívky a 4 chlapci. Celoroční hra Pohádkový svět nás provede celým školním rokem, poznáme mnoho pohádek, zahrajeme si různé hry, naučíme se písničky a básničky. Zapojíme se do dění kolem sebe, oslavíme svátky a oslavy. Vyrobíme si různé výrobky. Také budeme procvičovat jazýčky – logopedie a po celý rok budeme zapojeni do projektu – Čtení pomáhá.

Září: Pohádkový svět: Hola, hola, škola volá!

V září budeme poznávat naší školu, kdo všechno v naší škole pracuje a také budeme chodit na procházky, abychom poznali okolí naší školy. Seznámíme se s kamarády v naší družině. Budeme si číst pohádku O červené Karkulce a budeme si hrát s barvičkami (pastelky a barevné lepení).

Říjen: Pohádkový svět: Červík Pepík

V říjnu se budeme připravovat na svátek Halloween. V dílnách si zkusíme vydlabat svou malou dýni. Budeme trénovat rytmizaci pomocí hry na koníky (štronzo). Navštívíme školní hřiště, abychom ho pořádně poznali.

Listopad: Pohádkový svět: Foukej, foukej větříčku!

V listopadu budeme chodit na procházky, při kterých budeme sbírat podzimní listí. Vyrobíme si jablíčka z modelíny. Naučíme se písničku: „Měla babka čtyři jabka“ a budeme si číst pohádku O vlkovi a kůzlátkách.

Prosinec: Pohádkový svět: Vánoční čas.

V prosinci se budeme učit vánoční koledy. Naši družinu vyzdobíme vánočním tématem a budeme vyrábět vánoční přáníčka pro svou rodinu. Také si vyrobíme vánoční andělíčky. Zkusíme si zahrát hru Na Mrazíka.

Leden: Pohádkový svět: Leden, leden, přikryl vodu ledem.

V lednu se naučíme písničku: Sněží, sněží mráz kolem běží. Budeme modelovat z modelíny. Vyrobíme si vločky z papíru a budeme chodit na procházky, abychom pozorovali zimní přírodu. Přečteme si pohádku O Sněhurce.

Únor: Pohádkový svět: Rej masek.

V únoru se budeme připravovat na karneval, vyrobíme si masky na obličej. Také nás čeká svátek Valentýna, o kterém si povíme, co je to za svátek a vyrobíme si zamilovaná přáníčka. Naučíme se písničku, při které se budeme hýbat. Písnička se jmenuje Miška, tanečnice.

Březen: Pohádkový svět: Sluníčko, sluníčko popojdi maličko.

V březnu se budeme těšit na příchod jara. Vyrobíme si jarní květiny (sněženku). Na procházkách budeme pozorovat začátek jara (změny přírody). Budeme si hrát na zvířátka, v rámci toho si protáhneme naše tělíčka.

Duben: Pohádkový svět: Hody, hody doprovody!

Duben bude ve znamení Velikonoc. Nabarvíme si velikonoční vajíčka a vyrobíme si beránky, kuřátka nebo zajíčky. Naučíme se velikonoční říkanky. Zkusíme si vyrobit pomlázku. V dubnu je také svátek Čarodějnic, o kterém si povíme a takovou jednu čarodějnici si vyrobíme.

Květen: Pohádkový svět: Podívejte milé děti, motýlek k nám právě letí!

V květnu nás čeká svátek Den matek, proto maminkám vyrobíme přáníčka. Budeme hrát hru: Čáp ztratil čepičku, abychom se naučili a procvičovali barvičky. Budeme chodit na vycházky, při kterých budeme pozorovat rostliny a stromy.

Červen: Pohádkový svět: Těšíme se na prázdniny!

V červnu si každý vytvoříme, co nás baví a kdo má co rád. Čeká nás svátek Den dětí, proto dětem připravíme nezapomenutelné odpoledne plné her. Budeme si číst pohádku: Prasátko Pepa jede na prázdniny a s dětmi si popovídáme o tom, co budou dělat o prázdninách a na co se těší.

Celý vnitřní řád ŠD si rodiče i ostatní zákonní zástupci mohou přečíst na webových stránkách školy, ve školní družině a je také vyvěšen v přízemí školy.

Vypracovala: Bc. Eliška Baranjová