Program podpory kultury: projekt „Kultura do speciálních škol“

Za podpory Statutárního města Pardubice nadále pokračujeme v projektu, který si dal za cíl seznamovat naše žáky s různými kulturními akcemi a rozvíjet jejich estetické cítění. Prioritou projektu je též odbourávat překážky, které neumožňují plnohodnotné zapojení našich žáků a studentů do kulturního dění, ať jsou to důvody zdravotní, sociální či finanční.

Výlet za oceán, muzikoterapie jako lék a vesmír nadosah

S žáky jsme se zúčastnili výukového programu „Planeta Země 3000 – Kolumbie“ v Hronovické scéně Východočeského divadla. Díky unikátní projekci se žáci seznámili s tradiční kulturou za hranicemi České republiky, respektive za hranicemi Evropy. Netradičně zpracovaný program zaujal jak mladší, tak hlavně starší žáky.

Uskutečnili jsme také návštěvu Hvězdárny a digitálního planetária v Hradci Králové. Této akce se zúčastnili hlavně imobilní žáci, kteří z časových důvodů a kvůli množství bariér nemají tolik možností vycestovat za hranice svého města. Zvláště pro tyto žáky byl výjezd do sousedního kraje obrovským zážitkem, digitalizovaná projekce byla zpracována velmi poutavě a jen těžko by návštěvníci hledali v programu „hluché místo“. Následná návštěva observatoře s dalekohledy umožnila žákům nahlédnout do zákulisí technického vybavení pro pozorování vesmíru. Pro většinu žáků to bylo první setkání s vesmírem jako takovým, výlet proto zhodnotili jako velmi povedený.

Díky mnoha zkušenostem s účinky muzikoterapie na člověka naši školu navštívil Pavel Jasanský, který realizuje hudebně dramatické terapie zaměřené na uvolňování napětí jak fyzického, tak psychického. Pro žáky je taková terapie uklidňující a zároveň poskytuje jakousi inspiraci pro práci s vlastními emocemi.

Po roce nás opět navštívil muzikoterapeutický soubor Mlima Jua ze Základní školy a praktické školy Svítání. K souboru se přidali i naši dva současní žáci, kteří v souboru působili dříve a vznikl tak nakonec neobyčejný koncert nabitý energií, tancem a pozitivními emocemi. Tento soubor je mezi žáky velmi oblíben, vždy se na něj těší a závěrečný potlesk je toho pokaždé důkazem.

A jak je již tradicí, navštívili jsme i blízké Východočeské muzeum, které nabízí spoustu programů a přednášek z mnoha oblastí kultury. Zúčastnili jsme se prohlídky všech stálých expozic, tedy Expozice české sklářské tvorby, Expozice historie Pardubic a Expozice archeologie. Návštěva muzea je vždy příjemná a žáci pozitivně hodnotí jak samotné expozice, tak procházky historickým centrem Pardubic.

© 2020, Speciální mateřská škola, základní škola a praktická škola Pardubice – všechna práva vyhrazena