ŠD I.

Oddělení školní družiny I. navštěvuje celkem 9 účastníků - 2 dívky a 7 chlapců. Celým školním rokem nás bude provázet celoroční hra, která nese název „Cesta kolem světa za deset měsíců“. Seznámíme se s pravidly celoroční hry a novými kamarády ve školní družině. V rámci celoroční hry poznáme cizí státy a jejich kulturu, ale nezapomeneme si připomenout významné regionální události, svátky, zvyky a tradice. Během školního roku nás čekají procházky do okolí školy, sportovní aktivity na školním hřišti, společenské hry a aktivní odpočinek. Zábavnou formou proběhne kolektivní logopedická péče. Zapojíme se do projektu „Čtení pomáhá“. Těšit se můžeme na družinové projektové dny a tvořivé dílny. Využijeme Snoezelen, relaxační místnost nebo muzikoterapii.

Září: Česká republika

V prvním školním měsíci zahájíme celoroční hru a seznámíme se s jejími pravidly. Nezapomeneme na státní svátek sv. Václava. Vyrobíme zvířátka z kaštanů a také papírové draky. Připomeneme si, jak vypadá vlajka naší republiky a pomocí prstových barev ji ztvárníme na papír.

Říjen: Spojené státy americké

V říjnu proběhne výroba papírových koní na počest každoročně konané regionální události Velké pardubické. Spojené státy americké navštívíme, abychom zažili Halloween. Budeme zdobit dýně a číst příběhy o Halloweenu. Vyzkoušíme pohybovou hru „Sochy svobody“.

Listopad: Velká Británie

Pochmurný listopad bude ve znamení dešťových kapek, které nakreslíme. V listopadu nás čeká svátek sv. Martina, který nám možná na svém bílém koni přiveze i první sněhové vločky. Půjdeme na procházku, při které budeme sledovat změny v přírodě. Vyrobíme adventní věnce.

Prosinec: Vánoční ostrovy

Vánoční ostrovy navštívíme, abychom nasáli nadcházející vánoční atmosféru a připomněli si vánoční zvyky a tradice. Když budeme mít štěstí, tak tu potkáme Mikuláše, čerta a anděla, a řekneme jim básničku „Hvězdička stříbrná“. Ozdobíme a ochutnáme vánoční cukroví, a když budeme hodní, najde si nás Ježíšek.

Leden: Grónsko

V lednu nás navštíví Tři králové. Abychom se v zimě zahřáli, zazpíváme „Grónskou písničku. Naučíme se básničku „Padá sníh“ a v Grónsku zopakujeme znaky zimy.

Únor: Brazílie

Do Brazílie se vypravíme za velkolepými karnevalovými oslavami, na které si vyrobíme masky. Nezapomeneme na brazilské speciality a poslechneme si pohádku „O kávovém zrnu“. Vytvoříme krásná valentýnská přáníčka a nazdobíme perníkové srdíčko.

Březen: Velikonoční ostrovy

Na Velikonoční ostrovy zavítáme, abychom si připomněli velikonoční svátky a tradice. Samozřejmě ozdobíme velikonoční kraslice. Poznáme pohádku „Zajíčkovo štěstí v neštěstí“.

Nizozemsko navštívíme, abychom si prohlédli rozkvétající tulipány, které nakreslíme na papír. Připomeneme si první jarní den s písní „Rozvíjej se poupátko“. Oslavíme Den země - naučíme se správně třídit odpad. Když nám to počasí dovolí, vypůjčíme si kola a projedeme se na školním hřišti.

Duben: Nizozemsko

Nizozemsko navštívíme, abychom si prohlédli rozkvétající tulipány, které nakreslíme na papír. Připomeneme si první jarní den s písní „Rozvíjej se poupátko“. Oslavíme Den země - naučíme se správně třídit odpad. Rozloučíme se definitivně se zimou výrobou čarodějnice. Vyzkoušíme pohybovou hru „Slalom na koštěti“.

Květen: Francie

Do Francie se jedeme seznámit s pravidly jejich proslulého petánque. Zamíříme také na levandulovou farmu, kde nás naučí básničku „Levandule“. Namalujeme francouzský dezert makrónky. Čeká nás výlet do Apolenky. Vyrobíme přáníčka a drobné dárečky ke dni matek.

Červen: Egypt

V Egyptě navštívíme pyramidy, které nakreslíme. Přečteme si pohádku „Princ Egyptský“ a zahrajeme na mořské vlny. Oslavíme dětský den a nezapomeneme na naše tatínky, kterým vyrobíme přáníčko. Jelikož jsme si prohlédli moře, tak jsme ho v rámci letních dílen vyrobili. Budeme se těšit na opékání buřtů v parku Na Špici. Čeká nás zhodnocení celoroční hry a letní prázdniny.

Celý vnitřní řád ŠD je k dispozici na webových stránkách školy, je vyvěšen ve školní družině a v přízemí školy.