Projekt Zachráněné veverky

Dlouhodobý projekt Zachráněné veverky probíhal v měsíci září až prosinci 2021.

Popisovaný projekt byl určen dětem a žákům Speciální mateřské školy, základní školy a praktické školy se speciálně vzdělávacími potřebami.

Ve škole každoročně probíhá sběr starého papíru, za část výtěžku byly zakoupeny dobroty pro veverky ze Záchranné stanice Pinky.

V rámci soutěže ve sběru kaštanů letos žáci nasbírali celkem 290 kg kaštanů.

Tradiční podzimní návštěva zvířátek v Městském útulku pro psy a kočky byla z technických důvodů rekonstrukce útulku přesunuta na návštěvu jarní.

V rámci projektu probíhala i školní výtvarná soutěž Veverky. Organizací této soutěže se zhostila paní učitelka Mgr. Jana Kadavá. Realizovala i výstavku žákovských prací projektu s vyhodnocením soutěže v jednotlivých kategoriích. v prostorách školy pro rodiče a veřejnost, spojenou s prezentací.

V hodinách pracovního vyučování vyráběli chlapci 2. stupně v hodinách pracovního vyučování pod vedením pana učitele Mgr. Jana Metelky krmítka a budky pro veverky ze Záchranné stanice Pinky.

Budky a krmítka byly osobně předány panu Petru Soukupovi, který záchrannou stanici založil spolu se svou manželkou Kateřinou.

Materiál na budky a krmítka byl zakoupený z prostředků grantu.

22. 11. 2021 a 25. 11. 2021 pracovníci Ekocentra Paleta Pardubice přijeli do školy, kde pro 50 žáků naší školy zrealizovali velmi zdařilé a poučné výukové programy Jak se žije v lese.

Původně plánovaná beseda s paní Kateřinou Soukupovou ze Záchranné stanice Pinky, se bohužel z vážných organizačních důvodů nemohla zrealizovat.

Díky velké vstřícnosti, pochopení a laskavosti paní Cachové ze Záchranné stanice Pasíčka, se podařilo zajistit  náhradní besedy s prezentací jejich záchranné stanice.

Z prostředků grantu byly zakoupeny také 2 krásné publikace Veveřácká kronika (Příběh divoké veverky Pinky)

Podařil se nám hlavní cíl projektu: vést žáky k odpovědnému jednání vůči přírodě a prostředí v každodenním životě, aby projevovali pokoru a úctu k životu ve všech jeho formách, k podpoře angažovanosti v řešení problémů spojených s aktivní ochranou životního prostředí, rozvíjet vnímavý a citlivý přístup k přírodě a přírodnímu a kulturnímu dědictví, prohlubovat u žáků lásku ke zvířatům.

Žáci byli vedeni ke spolupráci a pocitu zodpovědnosti.

Do projektu se zapojili aktivně všichni žáci sběrem starého papíru, kaštanů, účastí ve výtvarné soutěži a pomocí při instalaci výstavky výtvarných prací, chlapci výrobou krmítek a budek pro veverky

Všechny aktivity projektu přispěly k naplňování klíčových kompetencí vést žáky k odpovědnému jednání vůči přírodě a prostředí v každodenním životě, k aktivní účasti ochrany přírody, k pokoře a úctě k životu ve všech formách.

Dětem, žákům i učitelům se všechny akce, které se uskutečnily v rámci projektu, líbily.

Mgr. Sylva Karbašová