ŠD IV.

Do oddělení ŠD IV. dochází celkem 11 dětí – 8 chlapců a 3 dívky. Celoroční hra, která nás bude celým rokem provázet nese název ,, ROK V PŘÍRODĚ “. Každý měsíc je tématicky zaměřený a bude probíhat formou poznávání spojeného s procházkami a hrami.

Rozvržení témat:

Září :  Čas sklizně

Seznamujeme se s celoroční hrou, s kamarády a pravidly, které platí ve školní družince. Hrajeme tvořivé hry a hry s pravidly. Kreslíme, malujeme a tvoříme z podzimních přírodnin. Připomínáme si svátek sv. Václava a malujeme vlajku se svým jménem. V tomto měsíci nás čeká dětmi oblíbená soutěž s draky, která probíhá na školním hřišti – Drakiáda. V září jsou děti aktivitami zapojeny do dění v přírodě, které se právě odehrávají – čas sklizně.

Říjen :  Čas pro listnaté stromy

Během říjnových procházek sledujeme změny v přírodě, pracujeme s přírodninami a povídáme si o příhodách z naší přírody. Kreslíme, malujeme a modelujeme podzim. V podzimní dílničce si vydlabeme a ozdobíme dýni a oslavíme Halloween. Na školním hřišti si zasoutěžíme s koníky během akce ,, Velká pardubická“. Na procházce pozorujeme a poznáváme listnaté stromy a tvoříme mozaiku z přírodnin, listů a stromové kůry.

Listopad: Čas pro domácí mazlíčky

V listopadu cestujeme po České republice a pátráme po památkách. Orientujeme se na mapě světa. Připomínáme si svátek sv. Martina. Naučíme se reliéfní techniku a vyrobíme si oblíbené domací zvířátko. Během bramborového týdne rozvíjíme fantazii a vyrábíme z brambor skřítky, panáčky, ježky. V adventním čase si ozdobíme družinku výrobou adventního věnce.

Prosinec : Čas pro jehličnany

V prosinci se těšíme na návštěvu Mikuláše, čerta a anděla a jejich vánoční nadílku.

Připomínáme si vánoční zvyky a tradice a co pro nás adventní čas znamená. Zdobíme vánoční stromeček, posloucháme koledy. Vyrábíme ozdoby a drobné dárečky pro své nejbližší nebo kamarády. V rámci projektového dne,,Od Adventu do Vánoc“ si užijeme zábavu při poslechu písniček, shlédnutí pohádek, tvoření a plnění zábavných úkolů.

Leden : Čas pro ptáky a krmení zvěře

Začátkem měsíce si připomeneme svátek Tří Králů. Blíže poznáváme místo, kde žijeme (vyprávíme si, čteme, pozorujeme dům, byt, školu, družinu,.. ) a čteme pověsti z místa bydliště a okolí. V parku zdobíme strom dobrotami pro ptáky. Vyrábíme ptáčky pomocí prostorové tvorby a pracujeme s textilií.

Únor: Čas pro nejstarší průvodce člověka – psa a kočku

V tomto měsíci se držíme motta:,,Každý umí něco jiného“ (všichni jsme hvězdy). Hrajeme si na módní návrháře, kreslíme a tvoříme. Seznámíme se s první pomocí, jak se zachovat v případě nehody, úrazu a co by měla obsahovat lékárnička. Hrajeme sezónní hry a činnosti. Pro své nejbližší vyrobíme ve valentýnské dílničce drobný dárek.

Březen: Čas pro družinku

V březnu si hrajeme a tvoříme dle přání dětí v týdnu splněných přání. Na vycházce vnímáme změny v přírodě a připomeneme si Velikonoční svátky a jejich symboly. Ve Velikonoční dílničce vyrábíme na Velikonoční náměty. Na školním hřišti bude pro děti připraven program během projektového dne,, Velikonoční hraní“.

Duben: Čas pro domácí zvířata

Vyprávíme si o jaru a prvcích jara. V dubnu nás čeká týden zajímavého čtení , práce s knihou a následná kresba pohádky nebo příběhu. Povídáme si , učíme se básničky a skládáme puzzle s domácími zvířaty. Během projektového dne Den Země se při plnění úkolů naučíme a dozvíme, jak chránit a pečovat o naši Zemi.

Připomínáme si pálení čarodějnic , tvoříme čarodějnické obrázky  a povídáme si o významu ohně - jeho nebezpečí.

Květen: Čas květin a květů

Tento měsíc se zaměříme na sport a naše tělo. Na školním hřišti hrajeme míčové a pohybové hry. V tvořivé dílničce vyrábíme dárky ke Dni matek. Sbíráme sedmikrásky, pampelišky a pleteme věnečky. Ve výtvarné výchově si květiny ztvárníme pomocí kresby tuší a pastelkami.

Červen: Čas pro les

Povídáme si o prázdninách, jaké máme plány a jak se bezpečně o prázdninách chovat. Čeká nás sportovní odpoledne se soutěžemi a slavíme Den dětí. Rozvíjíme rozumovou, smyslovou a výtvarnou výchovu. Hrajeme didaktické zábavné hry. V letní dílničce tvoříme výrobky s letní tématikou a rozloučíme se se školním rokem opékáním špekáčků v parku Na Špici.

Během roku si děti zábavnou formou rozšíří znalosti o přírodě. Děti si užijí zábavu také při účasti na různých školních projektech, které nás v tomto roce čekají. V dílničkách si děti rozvinou svou kreativitu a tvořivost a vyzkouší si tak, co je baví. V družince probíhá také kolektivní logopedická péče a účastníme se projektu ,,Čtení pomáhá“. Každý měsíc bude vyhlášena výtvarná soutěž na dané téma a soutěž s jazykolamy.

Celý vnitřní řád ŠD si rodiče i ostatní zákonní zástupci mohou přečíst na webových stránkách školy, ve školní družině a je také vyvěšen v přízemí školy.